10th Annual – 2013 Delaware Relay Marathon – Wilmington, Delaware – May 12, 2013 – 179 Finishing 4P Teams & 71 Finishing 8P Teams

PLACE TEAM NAME CATEGORY RUNNER1 RUNNER2 RUNNER3 RUNNER4  ID Runner 1 Runner 2 Runner 3 Runner 4 Chip Time Total Pace
OVERALL RELAY – WINNERS
1 NEW BALANCE RACING TEAM OVERALL PATRICK BOETTCHER MARK HANNAGAN MIKE O’BRIEN JOSH LOREN 1001 36:07.4 36:29.7 36:20.7 37:36.9 2:26:34.8 5:36/M
CORPORATE TEAM- WINNERS
2 DELAWARE RUNNING COMPANY CORPORATE MIKE DIGENNARO AMY BLITHE DAN FEENEY STEVE SINKO 1130 36:21.8 43:28.3 35:57.7 35:16.3 2:31:04.2 5:46/M
MALE OPEN TEAM- WINNERS
19 THE PHIDS MALE OPEN JOSPEH ROGERS EMMET HENNESSY JEREMY HILDAGO LUCAS SERGE 1160 50:24.5 50:06.9 51:52.8 56:54.8 3:29:19.2 7:59/M
FEMALE OPEN TEAM- WINNERS
18 RED HOT MOMMAS FEMALE OPEN ANDREA GRIFFITH MEGAN COLEMAN DAWN CONLEY JENNIFER CALLAGHAN 1047 50:11.4 53:43.0 52:54.3 49:26.0 3:26:15.0 7:52/M
COED OPEN TEAM- WINNERS
8 GOOFY RUNNERS COED OPEN DAVID LANDON MICHAEL PEYTON STACEY BLACK JOHN LANDON 1061 43:04.3 45:00.6 44:22.5 47:51.3 3:00:18.8 6:53/M
MALE MASTERS TEAM- WINNERS
12 MIDLIFE CRISIS MALE MASTERS DIRK SEWIGART MARK LEWISH DAVID BACA DON ROPP 1122 45:26.6 47:36.0 47:40.3 49:32.7 3:10:15.8 7:16/M
FEMALE MASTERS TEAM- WINNERS
22 THE MUDDERS FEMALE MASTERS PATRICIA ADDIS-HUDSON KIM LEE JOSIE DEMAREO SHELLEY HILL 1127 46:33.7 52:45.1 58:33.3 53:29.5 3:31:21.7 8:04/M
COED MASTERS TEAM- WINNERS
10 CREEK ROAD RUNNERS COED MASTERS BILL ROSE SHANNON LENNON-EDWARDS WILLIAM FARQUHAR DAVID EDWARDS 1062 44:06.2 49:32.4 50:02.1 44:36.3 3:08:17.2 7:11/M
COED SENIORS TEAM- WINNERS
15 OLD SCHOOL COED SENIORS EL GITNEY PETE GITNEY MIKE PIORKOWSKI MICK DONNELLY 1041 48:45.0 45:42.2 49:13.3 54:46.2 3:18:26.7 7:34/M
FAMILY/COUPLES TEAM- WINNERS
16 CRUISIN’ COUSINS FAMILY/COUPLES JUSTIN HACKLEY BRIDGET HACKLEY LAUREN PATSON JOE PATSON 1170 40:52.0 50:14.9 57:42.8 52:43.5 3:21:33.4 7:42/M
SCHOOL TEAM- WINNERS
3 GOLDEY BEACOM ELITE SCHOOL BRIAN CONLEY AARON EASTER STEWART REICH LOGAN JONES 1181 38:03.9 38:32.6 37:27.0 37:07.6 2:31:11.2 5:46/M
FUNDRAISING TEAM- WINNERS
23 WILLIAM E. PROUDFORD SICKLE CELL FUND FUNDRAISING JOHN ZEBERKIEWICZ ROBERT BURNS ROBERT MADDOX NATHANIEL STUHLMILLER 1045 45:28.3 48:00.4 57:55.6 1:00:20.0 3:31:44.3 8:05/M
OVERALL 8P TEAM- WINNERS
12 MERL’S SQUIRRELS 8P RELAY TEAM MARSHALL HAWKINS JAMES ECRET JUDY DIMICHELE MARSHALL HAWKINS 1569 3:10:10.7 7:15/M
BRYAN KIST DIANE ARNOLD DUNCAN OUTSLAY JAY HARTNETT
REBEL RUNNERS TEAM- WINNERS
4 ZIPPING ZEBRAS REBEL RUNNERS JOHN WATTS MEGAN HALLINAN RICKY SHELLER STEVE HALLINAN 1091 57:19.9 55:45.9 51:09.5 1:03:00.7 2:42:27.9 6:12/M
QVC TEAM- WINNERS
33 QVC TEAM 3 QVC WENDY MASTRIPOLITO GARY PERKINS JOHN COWAN RON JOBSON 1072 57:51.8 57:45.2 51:37.5 49:12.6 3:36:27.2 8:16/M
FAMILIES OF SPINAL MUSCULAR ATROPHY TEAM- WINNERS
44 FSMA TEAM CHESLOCK #1 FSMA JOHN CHESLOCK SARAH SHARP DEAN HOLDEN KIM HOLDEN 1032 50:57.4 56:38.2 50:11.7 1:05:27.1 3:43:14.6 8:31/M
PSEG NUCLEAR TEAM- WINNERS
74 SALEM OPS 3 PSEG NUCLEAR SUSAN CAHILL FRANKIE PIMENTEL JOHANNA KOSHLAND CHRISSY LAPOLOMENTO 1080 1:11:41.9 1:37:12.0 1:33:13.4 53:39.6 3:57:12.0 9:03/M
BLACK GIRLS RUN! TEAM- WINNERS
81 LADY ROADRUNNERS BGR! DESTINI WHITE JESSICA GIBSON NY’CHELLE SUGGS TANISHIA DREW 1011 58:25.9 1:03:42.0 1:03:29.1 54:24.2 4:00:01.3 9:10/M
BARCLAYS BANK TEAM- WINNERS
87 STOP THE BUS BARCLAYS BANK KEITH WALCH MATT MURPHY JAMES OLIPHANT MIKE NOONAN 1137 59:26.5 49:26.0 1:17:30.4 55:24.8 4:01:47.9 9:14/M
YMCA-HAC CHALLENGE TEAM- WINNERS
53 SEMI-UNPROFESSIONAL RUNNERS CENTRAL YMCA KATHLEEN GLEASON CYNTHIA KRESGE CHRISSY SHIRING KATHY BATES 1568 3:43:37.7 8:32/M
NIKKI MOWBRAY SARAH RAUGHLEY SARAH GODWIN SHANNON SHIRING
MONTESSORI 8P TEAM- WINNERS
42 MEERKAT MILERS MONTESSORI BETSY HAAS LARRY HAAS 1536 3:39:05.9 8:22/M
MURAT KARZAN JEFF SILVERS SUSAN THOMAS ZION THOMAS
CHRISTIANA CARE 8P TEAM- WINNERS
106 RANDOM RUNNERS CCHS TEAM DOROTHY HYATT JUSTIN MOWLER MICHELLE HAGGERTY AMANDA MINNER 1526 4:01:23.4 9:13/M
BROOKE JACOB JOHN JACOB JR PATRICIA JACOB JOHN JACOB SR